Ako na pozitívny výcvik psa
Share
Výcvik psa je neoddeliteľnou súčasťou spoločného spolužitia - len vďaka správnej a citlivej výchove prehĺbite vzájomný vzťah, a budete si dokonale rozumieť aj bez slov. V posledných rokoch je na vzostupe tzv. pozitívny výcvik, ktorý je založený na radosti z práce, motivácii a odmenách! Naopak vylučuje strach, stres a krik, ktorý Vám ani psovi neprospieva. Prečo sa „pozitívka“ teší takej obľube, a v čom spočíva jej úspech? Práve o tom je nasledujúci článok, ktorým sa môžete pri výchove vášho psieho maznáčika inšpirovať. Tak s chuťou do toho!
Pozitívny výcvik psa - ako vznikol a v čom spočíva princíp?
Pozitívny výcvik, medzi psičkármi často označovaný pod skratkou „pozitívka“, má trochu nečakané korene. Vznikla pri cvičení vodných cicavcov, kedy cvičitelia dobre vedeli, že neprinútia obrie cicavce dosiahnuť svoje ciele nátlakom, ale práve pozitívnou motiváciou a odmenou za vykonanú úlohu.
Spomínaný princíp sa skvele osvedčil a s nadšením sa rozšíril aj medzi psíčkarmi. Aké sú jeho základné princípy a čo naopak do pozitívnej metódy výcviku rozhodne nepatrí?
- Motivácia - je základom úspechu, v psíkovi je potrebné prebudiť motiváciu k tomu, aby požadovaný úkon vykonal - a to práve pozitívnym prístupom.
- Radosť z výcviku - k výcviku psíka by ste mali pristupovať s radosťou a dobrou náladou - berte ho ako skvele strávený spoločný čas.
- Trpezlivý prístup – je pri výcviku psa absolútne nevyhnutný – každý pes je jedinečný, a preto potrebuje na pochopenie úkonu určitý čas.
- Odmeny – v podobe pochvaly, maškrty, alebo pohladenia sú neoddeliteľnou súčasťou výcviku.
- Strach – pri výchove by ste rozhodne nemali v psovi vyvolávať strach – nielenže sa s ním potom môžu ťahať psychické následky, ktoré budete riešiť pokojne aj niekoľko rokov, ale rýchlo stratí chuť sa učiť novým veciam a tráviť s vami čas.
- Stres - vy aj Váš pes by ste mali byť pri výcviku v pokoji a pohode - pes vaše pocity veľmi dobre vycíti, a stres nikdy neprináša nič dobré.
- Nátlak – do pozitívnej výchovy rozhodne nepatrí žiadna forma nátlaku v podobe kriku, vydierania alebo dokonca bitia – týmto prístupom si psiu dušu nielen rýchlo vzdialite, ale pes bude plniť pokyny iba zo strachu, nie z radosti (ak vôbec).
Majte na pamäti, že sú dni, kedy je lepšie výcvik vynechať – či už ste unavení alebo podráždení z práce, a stres by ste mohli na psa nevedomky prenášať, alebo nechuť k práci naopak pozorujete na svojom psom parťákovi. V takých dňoch radšej netlačte na pílu, a užite si pohodovú prechádzku v prírode, ktorá vám obom urobí dobre na tele aj na duši!
Klasické vs. operatívne podmieňovanie
Pri pozitívnom výcviku sa môžete stretnúť s dvoma spôsobmi práce – klasickým a operatívnym podmieňovaním.
Klasické podmieňovanie preslávil už legendárny fyziológ a psychológ Ivan Pavlov, ktorý pozoroval správanie a reakcie psov na opakujúce sa podnety. V princípe ide o naučené zautomatizované správanie, ktoré reaguje na vopred daný podnet. Je bežné nielen u psov, ale aj u ľudí – na rôzne podnety reagujeme naučeným spôsobom. Takto je možné učiť napríklad povely sadni alebo ľahni, pri ktorých si pes pomocou asociácie spojí slovo s daným úkonom.
Druhým spôsobom výcviku je operatívne podmieňovanie, kedy je pes pochválený alebo „potrestaný“ za úkon, ktorý vykoná – učí sa teda formou dôsledkov, ktoré po vykonaní úkonu budú nasledovať. Napríklad ak si pes sadne, príde pochvala v podobe maškrty. Vo chvíli, keď pes nepríde na zavolanie, príde trest (napr. vo forme pripnutia na vodítko – obmedzenia vo voľnom pohybe).
Máte šteňa, dospelého psa alebo seniora? Nikdy nie je neskoro začať s výcvikom!
V súvislosti s výchovou treba vyvrátiť jeden hojne rozšírený mýtus: „Novým kúskom starého psa nenaučíš!“. Rovnako ako ľudia, aj psy sa učia celý život, a vnímajú podnety okolo seba. Áno – ak máte doma šteniatko, je dosť možné, že výcvik bude jednoduchší. Rozhodne by ste však nemali lámať palicu nad staršími psíkmi (ani tými so zlou minulosťou). Práve s pomocou citlivého prístupu, trpezlivosti a pozitívnej motivácie môžete získať životného parťáka a spriaznenú dušu!
Pozor – pozitívny výcvik nezamieňajte s rozmaznávaním psa!
Je potrebné zdôrazniť, že metóda pozitívneho výcviku má jasne dané pravidlá. Rozhodne do nich nepatrí odmeňovanie psa za nežiaduce správanie, ako sa to u mnohých majiteľov deje (často bez toho, aby si to uvedomovali). Práve to môže mať vo finále na výchovu rovnako negatívny vplyv ako už spomínaný krik alebo nátlak. Obvykle si tak majitelia psíkov zarábajú na veľký problém, a ak majú doma psa so sklonom k dominantnému správaniu, skôr alebo neskôr sa pokúsia prevziať v domácnosti opraty a stať sa vodcom svorky. A to rozhodne nie je žiaduce.
Je teda nevyhnutné, aby všetci členovia rodiny, ktorí majú na výcvik psa vplyv, dodržiavali vopred stanovené pravidlá – vďaka tomu bude pre psa komunikácia jasná a prehľadná, a nebude mať tendenciu brať zodpovednosť do vlastných labiek.
Bez Dingo maškrty sa pri výcviku nezaobídete - slúži ako motivácia aj chutná odmena!
Pretože väčšina psíkov miluje jedlo, majú maškrty pri pozitívnom výcviku svoje nezastupiteľné miesto, a málokto si bez nich výchovu psíka vie predstaviť. Aby ste si boli istí, že dávate svojmu psiemu parťákovi kvalitné a zdravé odmeny, vyberte si z našej ponuky!
Pre Vášho chlpáča sme vyvinuli špeciálne Dingo výcvikové maškrty (s priemerom 6 alebo 8 mm) ideálne pre časté odmeňovanie, ktoré sú pri výcviku nevyhnutné. Nemusíte sa tak báť, že psa prekŕmite – striedať navyše môžete hneď niekoľko lákavých príchutí, takže psíka pochúťky len tak neomrzia. Ako lákavá odmena sa hodia aj Dingo mäsové gule, vhodné ako pre malé, tak väčšie plemená psov – verte, že sa budú olizovať až za ušami!