Ako sa správne starať o psie zuby
Share
Rovnako ako u ľudí, aj u našich psích maznáčikov je starostlivosť o chrup dôležitá. Nakoľko sa počas storočí zmenil ich životný štýl i druh prijímanej potravy, často sa stretávajú so zubným povlakom alebo krvácaním ďasien a výnimkou nie sú bohužiaľ ani zubné kazy. Podobne ako u nás tu najlepšie funguje prevencia - pokiaľ sa starostlivosti o psí chrup budete venovať pravidelne už od útleho veku vášho psieho kamaráta, môžete výrazne oddialiť bolesť a vypadávanie zubov, tvorbu zubného povlaku alebo krvácanie ďasien. Zaistíte tak psiemu maznáčikovi pohodlný život bez bolesti. Poradíme vám, ako na to!
Ako spoznať, že psa bolia zuby?
To že je s chrupom vášho psíka niečo v neporiadku, nie je príliš ťažké spoznať. Stačí sa mu občas pozrieť do palule. Čo obvykle prezradí bolesť zubov?
- Z psej papule je cítiť zápach.
- Ďasná sú začervenané a môžu krvácať, na zuboch je viditeľný zubný kameň a povlak.
- Pes stráca chuť do jedla a dáva prednosť mäkkej strave, môže tiež viac slintať.
- Bolesť zubov sa môže prejaviť aj na jeho nálade – je podráždený, smutný alebo sa nechce hrať.
Prevencia ako základ – vybavte sa psou kefkou a špeciálnou zubnou pastou!
Pravidelnému rituálu čistenia zubov (aspoň 1 × týždenne) by ste mali psa naučiť ideálne od šteňacieho veku - zvykne si tak na pravidelnú procedúru, ktorá ho nebude stresovať. Nikdy však nie je neskoro začať, a tak odporúčame zaradiť dentálnu hygienu do repertoáru aj v prípade, že máte doma už staršieho psíka!
V súčasnej dobe je na trhu obrovská ponuka špeciálnych zubných kefiek pre psov, ktoré môžu mať podobu klasickej kefky, návleku na prsty či gumového nástavca. Všetky tieto modely sú schopné šetrne a pritom účinne čistiť psí chrup. Aby ste psíkovi čistenie spríjemnili, vezmite si na pomoc zubnú pastu - ale pozor! Zubným pastám pre dvojnožcov sa zďaleka vyhnite – obsahujú látky, ktoré by psíkom mohli ublížiť. Zubné pasty pre psov sú nielen bezpečné, ale aj veľmi chutné – často sa dajú kúpiť s príchuťou hydinového či hovädzieho mäsa, alebo napríklad pečeňovej paštéty.
Ako navyknúť psíka na čistenie zubov?
Na ústnu hygienu (rovnako ako na ďalšiu manipuláciu) by ste mali nechať psa zvykať postupne. Držte sa našich rád, a úspech je takmer zaručený!
- K čisteniu zubov u psa pristupujte s kľudom a optimizmom. Buďte trpezliví – určite ho neokrikujte, zbytočne by ste zvyšovali jeho stres. Pokojný prístup a pozitívna motivácia sú základom úspechu.
- Psa na kefku zvykajte postupne – ak s čistením psieho chrupu začínate, naučte najskôr psa tomu, aby ste mu mohli odhaliť zuby. Potom jemne prechádzajte prstami po zuboch a psa pritom dôkladne chváľte. Ako motiváciu môžete použiť chutnú psiu pastu – dajte ju psovi ochutnať.
- Zuby čistite šetrne a zároveň dôsledne – pri čistení na zuby a ďasná príliš netlačte – najmä ak už chrup psíka nie je 100%, mohlo by ho čistenie bolieť a rýchlo si k nemu vytvorí negatívny vzťah. Zároveň však buďte dôslední a postupne očistite všetky zuby – od stoličiek po očné zuby.
Dentálne hračky a maškrty pomáhajú s čistením psích zubov!
Pokiaľ je pre vás čistenie psích zubov kefkou z nejakého dôvodu nemysliteľné či nemožné, siahnite po dentálnych hračkách a maškrtách. Tie sú tvarované tak, aby psík pri ich žuvaní a hryzení zo zubov prirodzene a nenásilne odstraňoval zubný povlak a prekrvoval ďasná – v prípade maškrty si ešte navyše pochutí! Súčasťou maškrty sú často účinné látky, ktoré posilňujú zuby aj ďasná. Hračky sú obvykle vyrobené z pevnej a zároveň pružnej gumy, takže psiemu stlačeniu dlhodobo odolávajú.
Ako doviesť starostlivosť o psí chrup k dokonalosti? Vyskúšajte špeciálne spreje a tinktúry!
Doplnkovú starostlivosť o psí chrup zastanú špeciálne spreje, tinktúry a olejčeky, ktoré pomáhajú rozpúšťať zubný povlak, prekrvovať, upokojovať a dezinfikovať ďasná. Na trhu nájdete aj množstvo doplnkov vyrobených čisto z prírodných látok. Výhodou týchto prípravkov je predovšetkým rýchla a jednoduchá aplikácia - sprej stačí nastriekať na zuby a ďasná, alebo ich pomocou tinktúry a prsta či tampónu potrieť, a je hotovo. Celá procedúra tak netrvá dlhšie ako niekoľko desiatok sekúnd.
🐶 DINGO TIP! Nezabudnite svojho maznáčika pri starostlivosti o chrup pozitívne motivovať a odmeňovať - zaručene vám v tom pomôžu napríklad naše chutné slimky.
Pomocníci na čistenie zubov nestačia? Poraďte sa s veterinárom!
Je možné, že nech robíte pre blaho vášho psieho maznáčika maximum, v niektorých prípadoch nemusia vyššie uvedené postupy stačiť – či už za problémy so zubami stoja genetické predpoklady psieho plemena, úraz, alebo vyšší vek vášho psíka, prichádza čas poradiť sa s veterinárom – ten by mal mimochodom kontrolovať u psa stav chrupu aspoň raz za pol roka, aby mal možnosť zavčas odhaliť nastávajúce problémy.
Veterinár vyšetrí príčinu a stav zubov a ďasien, a potom odporučí vhodnú liečbu. V niektorých prípadoch stačí správna medikácia, inokedy prichádza na rad profesionálne čistenie psích zubov na klinike – tu však treba počítať s tým, že psík sa musí na procedúru uspať, čo môže byť najmä u starších či chorých jedincov rizikové.
Chutné Dingo maškrty pomáhajú so starostlivosťou o psí chrup!
S odstránením zubného povlaku, prekrvením ďasien a posilnením zubov efektívne pomáhajú naše kvalitné psie maškrty. S pomocou suchárov (ideálne pre veľké plemená), piškót (pre stredné plemená) alebo dropsov (pre malé plemená) si psíkovia pri ich hryzení a žuvaní rozdrvujú a stierajú zubný povlak – a navyše si ešte skvele pochutnajú – vyberať môžete psie maškrty s príchuťou ryby , cvikly, špenátu, hovädzieho mäsa a radu ďalších. Tieto maškrty neobsahujú žiadny pridaný cukor, ktorý môže v psej papuli narobiť peknú paseku, a vďaka svojej tvrdosti posilňujú zuby aj žuvacie svaly vašich zvieracích maznáčikov!